W telefonach korzystajcie z "Wyświetl wersję na komputer" (przejście na dole strony),
żeby wybierać tematy (etykiety) i chronologię
w tym: Standardy ochrony dzieci w Bydgoskim Klubie Taekwondo
W telefonach korzystajcie z "Wyświetl wersję na komputer" (przejście na dole strony),
żeby wybierać tematy (etykiety) i chronologię
w tym: Standardy ochrony dzieci w Bydgoskim Klubie Taekwondo
18-19 stycznia 2025 godz.11.00 Ogólnopolskie szkolenie Taekwon-do ITF.
W poniedziałek 2-go grudnia 2024 r. Wojciech Kiełpiński otrzymał promocję na czarny pas ETS.
UWAGA: przy zamówieniach za pośrednictwem Klubu możliwe jest uzyskanie ok. 10 % rabatu.
Sklep BUSHI:
DOBOK (strój) ITF
Proszę skorzystać z tabel rozmiarów !!!
w tym samym sklepie: OCHRANIACZE
Natomiast wzór butów treningowych, z których korzystamy najczęściej znajdziecie po linkiem:
https://www.samuraj.net.pl/obuwie-kwon-chosun-plus-biale-p86.html
W sobotę 23 listopada 2024 r. w Kaliszu rozegrano kolejną, coroczną edycję Pucharu Polski. Regulamin sportowy Polskiego Zrzeszenia Taekwon-do ITF stwarza dzieciom do 10-go roku życia możliwość startu w większej ilości konkurencji niż starszym zawodnikom, co w pełni wykorzystała Agata Ważyńska ustanawiając rekord BKT - startując w pięciu konkurencjach Agata zdobyła 5 medali: 4 złote i 1 srebrny !!!
Nasz Klub w Pucharze Polski i w towarzyszącym tej imprezie Ogólnopolskim Turnieju Dla Dzieci reprezentowało 12 osób (zawodników i zawodniczek):
Nominacja miała miejsce podczas kolejnego szkolenia przeprowadzonego przez naszego trenera Dariusza Ćwiklińskiego w weekend 12 i 13 października 2024 roku w Oleśnicy.
Na zdjęciach poniżej dzieci, które obecne były na treningach w poniedziałek 14-go października i we wtorek 15-go października:
Dawid, Kalina, Oliver, Małgosia, Wojtek i Marysia. Od 3-go września 2024 r. na małej sali w szkole przy ul. Boh. Kragujewca 10 rozpoczęła treningi nowa grupa dzieci w wieku 6-7 lat.
Treningi odbywają się we wtorki i czwartki w godz. 18.00-19.00 a prowadzi je Daria Ćwiklińska-Fabrycka.
ZAPRASZAMY !!!
Wracamy na sale (dużą i małą) od poniedziałku 2-go września !!!
Poniżej: strona 7 "Podręcznika Taekwondo"
Taekwondo jest idealne dla tych osób, które zafascynowała możliwość używania w walce nóg. Różnorodność, swoboda, szybkość i siła kopnięć stosowanych w Taekwondo, stały się wzorem dla wszystkich innych odmian walki.
ZDROWIE
Żadna inna odmiana walki nie używa nóg w takim stopniu jak TKD (skrót nazwy Taekwondo). Aby temu sprostać, trzeba systematycznie wykonywać specyficzne ćwiczenia rozciągające, które okazują się być podstawowymi asanami Hatha Jogi, mającymi ogromne znaczenie zdrowotne.
Położenie nacisku na sprawność nóg zapewnia równomierny i harmonijny rozwój całego ciała. Górna połowa ciała, szczególnie ręce, poprzez wykonywanie wszystkich potrzebnych czynności, jest "trenowana" przez cały dzień. Natomiast okolica krzyżowa kręgosłupa i nogi najczęściej są zaniedbywane. Przeciętny człowiek prawie nigdy nie odwraca w stosunku do nich działania sił grawitacji unosząc je wysoko. Stopy rzadko mają okazję być masowane poprzez ruch bez uciskającego je obuwia.
Trening kopnięć może skutecznie nadrobić te zaległości. Mięśnie i stawy są rozciągane i gimnastykowane. Całe ciało staje się gibkie i elastyczne. Rozwija się równowaga i koordynacja ruchowa. W każde kopnięcie zaangażowanych jest wiele mięśni całego ciała. Z tego względu jest to trening trudny i bardzo intensywny. Nagrodą jest wysportowana sylwetka i dobra kondycja.
WALKA
Umiejętność walki nogami przynosi także wiele korzyści. Nogi są dłuższe niż ręce. Można więc nogą zastopować lub wyprzedzić przeciwnika atakującego ręką. Inną możliwością jest dosięgnięcie oponenta w sytuacji, gdy znajduje się już poza zasięgiem rąk, np. wycofuje się ze zwarcia.
Odpowiednio wygimnastykowane nogi mogą zaatakować każdy dowolnie wybrany cel, od stawu skokowego aż po czubek głowy. Szczególnie cenna jest możliwość wykonywania ataków i zasłon nogami w strefie od pasa w dół.
Nogi są także silniejsze niż ręce, gdyż posiadają bardzo duże i silne mięśnie. Ponadto już samo oderwanie nogi od podłoża i pokonanie przez nią długiej drogi do celu wymaga dużego impetu i szybkości. Łącząc te czynniki z masą nóg, otrzymujemy uderzenie o bardzo dużej sile. Daje to szansę obrony w sytuacji zagrożenia również osobom słabszym i szczupłym.
Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że silne uderzenie nie przygotowaną do tego celu dłonią najprawdopodobniej zakończy się jej kontuzją. Natomiast przygotowanie dłoni do uderzeń równa się jej deformacji. Obecnie większość osób nie jest zainteresowana ani jednym, ani drugim rozwiązaniem. Tymczasem konstrukcja stopy powoduje, iż jest ona mniej podatna na urazy niż dłoń. Poza tym stopy niemal zawsze są "uzbrojone" w obuwie.
Kopnięcia mogą też stanowić dodatkowy arsenał podczas gdy ręce trzymają jakąś broń, bądź w sytuacji ekstremalnej, gdy są skrępowane. Ma to znaczenie głównie dla wojska, policji, agentów ochrony, czy służb specjalnych.
SZTUKA
Jednak trening TKD to nie tylko trening kopnięć. Układy technik będące podstawą egzaminów są najbardziej zewnętrznym i jednocześnie najbardziej subtelnym przejawem sztuki.
Niezmienny wzór całego układu odsuwa w cień myślenie, a do maksimum wyostrza koncentrację w dążeniu do idealnego wykonania. Ćwiczący porusza się nie tyle w świecie zewnętrznym, co w sferze własnych odczuć i doznań.
Podobnie jest podczas wykonywania ćwiczeń rozciągających.
Jest wprost fascynujące, że nawet najprostsze działanie fizyczne, lecz odpowiednio ukierunkowane, może stać się zalążkiem rozwoju wewnętrznego, ten zaś z kolei umożliwia nową jakość działań. Ta wzajemna relacja jest uniwersalna, praktycznie dostępna dla każdego.
Osoby, które nie potrafią się zaangażować całym sobą. nigdy nie przekroczą stadium, choćby nie wiem jak sprawnego, ale zawsze tylko rzemieślnika. Ci zaś, którzy za kryterium przyjmą nie ocenę innych, ale nie mające końca dążenie do ideału, mają szansę stać się prawdziwymi artystami.
Ten sposób postępowania pozwala w końcu na nabranie dystansu do spraw materialnych. Niweluje żądzę posiadania i chęć wywyższania się - dwie największe zmory ludzkości.
Tak więc poprzez prostą metodę używania stopy "TAE" i pięści "KWON" można wejść na drogę rozwoju wewnętrznego "DO".
Paradoksem jest, że ostatecznie nie umiejętności walki "TAE" i "KWON", ale właśnie duchowa wolność i niezależność "DO" daje największe poczucie bezpieczeństwa.
Zgodnie ze STANDARDAMI OCHRONY DZIECI, a szczególnie mając na uwadze: "Wytyczne do standardów ochrony dzieci - sport" informujemy:
W Bydgoskim Klubie Taekwondo:
I. Zgodnie z definicją: Jako dziecko traktujemy każdą osobę, która nie ukończyła 18. roku życia
II. Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie
III. Osoby mające kontakt z dziećmi nigdy nie były karane i nie figurują w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (RSPTS)
Specyfika Bydgoskiego Klubu Taekwondo:
1. Działalność BKT sprowadza się do przeprowadzania 2 treningów tygodniowo dla 3 grup wiekowych, przy czym treningi w grupie najmłodszych dzieci 6-7 lat odbywają się pod bezpośrednim nadzorem rodziców (to oni przebierają dzieci przed i po treningu). Dzieci uczestniczące w treningach przychodzą 15 minut przed treningiem, przebierają się w wyznaczonej szatni, spędzają godzinę na sali treningowej, po czym w ciągu kolejnych 15 minut po treningu przebierają się w szatni i opuszczają budynek szkoły.
2. Wyjazdy na zawody sportowe - zasadą obowiązującą w BKT jest, że: dzieci biorą udział w zawodach wyłącznie pod opieką rodziców.
3. Instruktorami prowadzącymi zajęcia w BKT są:
- kontakt instruktorów z dzieckiem odbywa się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczy celów mieszczących się w zakresie obowiązków pracownika
- instruktorzy w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci
- instruktorzy traktują każde dziecko z szacunkiem oraz uwzględniają jego potrzeby
- w sytuacji, w której instruktor musi dotknąć dziecko, aby skorygować ćwiczenie, uprzednio wyjaśnia co i z jakiego powodu będzie robił i jest zawsze przygotowany na wyjaśnienie swoich czynności i gestów względem dziecka
- w przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka instruktorzy lub członkowie Zarządu BKT podejmą rozmowę z opiekunami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy
W trakcie całych wakacji tzn. lipiec i sierpień, treningi będą odbywały się we wtorki i czwartki w godz. 18.00-19.00.
7 lat konsekwentnych treningów i zaangażowania (w tym dojazd z Fordonu tj. kilkanaście kilometrów na każdy trening) przyniosło wspaniały efekt:
już pierwszego dnia Mistrzostw startująca w kategorii kobiet 1 Dan do 13 roku życia
OLIWIA KRUKURKA ZDOBYŁA TYTUŁ MISTRZYNI EUROPY
Podstawą powołania były sukcesy odniesione przez naszych zawodników w ciągu ostatniego roku.
26-go czerwca promocję na czarne pasy ETS otrzymali Jakub Langowski i Maja Pipczyńska.
W telefonach korzystajcie z "Wyświetl wersję na komputer" (przejście na dole strony), żeby wybierać tematy (etykiety) i chronolo...